Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

16 marca 2023 r.
17:31

Stara "Tepsa" przy ul. Chodźki to przeszłość. Zaglądamy do nowoczesnego laboratorium. Zdjęcia

Autor: Zdjęcie autora ask

1250 mkw., ponad 50 pracowników, 6 miejsc pobrań, ponad 200 (a w perspektywie ponad 400) pobrań dziennie i tysiące próbek, które każdego dnia przyjeżdżają nie tylko z województwa lubelskiego – tak najkrócej opisać można najnowocześniejsze laboratorium centralne Diagnostyka przy ul. Chodźki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Diagnostyka to działająca od ponad 20 lat ogólnopolska sieć medycznych laboratoriów diagnostycznych. Współpracuje ze szpitalami i innymi placówkami medycznymi oraz robi badania dla klientów indywidualnych: tych płacących z własnej kieszeni i tych „na NFZ”.

Wszystkim oferuje ponad 3 tys. różnych badań. Tylko w ubiegłym roku laboratoria sieci przebadały w sumie ponad 125 milionów próbek dla ok. 20 milionów pacjentów.

W województwie lubelskim firma pojawiła się w 2008 r. Dziś prowadzi tu 6 laboratoriów, m.in. w Zamościu i w Rykach oraz 42 punkty pobrań. Do tej pory lubelska siedziba firmy mieściła się przy ulicy Wigilijnej 12. Ponieważ okazała się już za mała, została przeniesiona do nowej siedziby przy ulicy Chodźki. Znajduje się w niej nowe laboratorium centralnego lubelskiego oddziału sieci, ale zanim o nim powiemy, dodajmy, że mieści się przy nim punkt pobrań.

– To największy punkt pobrań Diagnostyki w całej Polsce. Powierzchniowo nigdzie nie mamy tak dobrych warunków. Ten punkt to super komfortowa poczekalnia przystosowana m.in. dla matek karmiących, kobiet w ciąży oraz osób z niepełnosprawnościami – mówi Sławomir Gadomski, dyrektor regionu centralno-wschodniego Diagnostyka SA.

Punkt przy Chodźki to jednak przede wszystkim laboratorium, w którym znajdują się pracownie analityki ogólnej, biochemii i immunochemii, hematologii z koagulologią (procesy krzepnięcia krwi) oraz alergologii. O tej ostatniej za chwilę.

Joanna Paruch kierowniczka laboratorium godzinami może mówić o nowoczesnych urządzeniach, które nam pokazuje i tym jak one działają. Podkreśla rolę automatyzacji i możliwości szybszego wykonywania badań dzięki informatyzacji procesu pracy. Z dumą mówi też, że jeszcze w tym roku wszystkie urządzenia w laboratorium mają być spięte w pełni zautomatyzowaną linię technologiczną. Jednym słowem probówki będą jeździły torami, w wagonikach. Ograniczona zostanie więc praca ludzi, którzy nie będą ich już przenosić.

– Ale to nie oznacza, że praca człowieka nie będzie konieczna. Bardzo dobry diagnosta zawsze będzie potrzebny w laboratorium. Trzeba przecież wykonać kontrolę wewnętrzną i sprawdzić poprawność pracy analizatora. Przy patologicznych wynikach manualnie wykonywane są też rozmazy hematologiczne – podkreśla Paruch.

– Wchodzimy w sztuczną inteligencję i obrazowanie cyfrowe ale są momenty, gdy mikroskop i wieloletnie doświadczenie oraz kompetencja diagnostów są niezbędne – mówi z mocą Gadomski.

Automatyzacja to nie jedyny plan Diagnostyki przy Chodźki. 1 kwietnia przyszłego roku zostanie uruchomiona pracownia mikrobiologii wraz z pracownią biologii molekularnej. Zanim to jednak nastąpi, największą dumą są badania alergologiczne. Do Lublina próbki przyjeżdżają z wielu miast, bo tu wykonywanych jest około 20 różnych paneli alergologicznych oraz test ALEX - panel alergenów molekularnych wykrywający wszystkie istotne źródła uczulenia dla około 300. alergenów.

– Oprócz badania wszystkich istotnych źródeł uczulenia system wykrywa też wiązania krzyżowe, co jest niezwykle istotne dla lekarzy. To nasza perełka! – podkreśla Joanna Paruch.

Żeby laboratorium mogło działać, do każdego z urządzeń musi być doprowadzona woda. Jak mówią diagności, lubelska woda jest „trudna”. Dlatego w Diagnostyce dostarczana jest ona ze znajdujących się w sąsiednim pomieszczeniu olbrzymich stacji z filtrami. Na ścianie znajduje się panel, na którym wyświetla się zielne światło pokazujące, czy stacja pracuje w sposób prawidłowy. Gdyby działo się coś złego, zapali się żółte i czerwone. Rozwiązany jest też możliwy brak prądu. Gdyby tak się stało, system analityczny zostanie podtrzymany przez co najmniej godzinę. Ale przewidziano nie tylko to. Pod uwagę wzięto także to, że lekarze po otrzymaniu wyników badań pacjentów będą chcieli pogłębić diagnostykę. Dlatego przebadane już próbki są archiwizowane przez 3 dni. Jeśli trzeba zrobić kolejne badania, to można je zlecić bez konieczności ponownego pobrania.

– Np. gdy mamy podwyższoną glukozę to lekarz z tej samej archiwizowanej próbki może zlecić dodatkowe badania np. przeciwciała w kierunku chorób autoimmunologicznych odpowiadających za cukrzyce – tłumaczy kierownik laboratorium.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka z Trzydziestką
Foto
galeria

Majówka z Trzydziestką

Majówka 2025 w popularnym lubelskim Klubie 30 przeszła do historii! Było wszystko to, co lubicie najbardziej, czyli: gorąco, tanecznie i do białego rana. Sprawdź, czy uchwyciliśmy Cię w obiektywie i zobacz, jak się bawi Lublin.

Konie, emocje i Hobby Horse!

Konie, emocje i Hobby Horse!

Kopyta dudnią, serca biją mocniej, dzieci piszczą z radości – 11 maja w Kaniem-Stacji szykuje się wydarzenie, które rozgrzeje nie tylko miłośników jeździectwa. III Konkurs i Pokaz Wszechstronnej Użyteczności Koni to nie tylko sportowa rywalizacja, ale prawdziwy festyn pasji, tradycji i rodzinnej zabawy.

Mimo wysokiej porażki z Piastem piłkarze Motoru mogli liczyć na wsparcie kibiców. "Nie kupisz tego za żadne pieniądze"
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Mimo wysokiej porażki z Piastem piłkarze Motoru mogli liczyć na wsparcie kibiców. "Nie kupisz tego za żadne pieniądze"

Kibice Motoru przy okazji meczu z Piastem pokazali klasę. Mimo wysokiej porażki żółto-biało-niebieskich gospodarze cały czas mogli liczyć na wsparcie z trybun. Spotkanie obejrzało 13344 widzów, a po końcowym gwizdku trener Mateusz Stolarski w imieniu swoim i całej drużyny podziękował fanom za wsparcie.

18-latek z Lublina chciał okraść emeryta. To niejedyne jego przewinienie

18-latek z Lublina chciał okraść emeryta. To niejedyne jego przewinienie

18-latek próbował obrabować 75-latka. Grożą mu poważne konsekwencje.

Wypadek w Izbicy – droga krajowa nr 17 całkowicie zablokowana

Wypadek w Izbicy – droga krajowa nr 17 całkowicie zablokowana

Do groźnego wypadku doszło w sobotę rano. Potrzebny był śmigłowiec LPR.

Aneta Mojduszka – psycholog i kulturoznawca, specjalizująca się w kulturze Japonii. Propaguje zdrowy styl życia, jest instruktorką slow joggingu oraz praktykiem terapii leśnej
MAGAZYN

Las przepisywany na receptę – czym są kąpiele leśne?

Kąpiele leśne i terapia lasem to praktyka, która podbiła serca Japończyków. Obecnie, coraz częściej cieszy się również uznaniem chociażby w Lublinie, a lekarze również w Polsce wystawiają „zielone recepty”. O tym wszystkim rozmawiamy z Anetą Mojduszką, praktykiem leśnej terapii.

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?
dużo zdjęć
galeria

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?

Pierwszy dzień Juwenaliów Politechniki Lubelskiej 2025 za nami. Na scenie gościli między innymi Dżem, Kękę i Sobel. Tereny zielone uczelni wypełniły się po brzegi a zabawa skończyła się późną nocą. Sprawdźcie czy jesteście na naszych zdjęciach!

Mateusz Stolarski tuż po meczu nie potrafił wyjaśnić, dlaczego Motor mimo dobrego początku wysoko przegrał z Piastem

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Dlaczego grając tak dobrze nagle idziesz w odwrotną stronę?

Świetny początek, szybki gol, ale później strzelali już tylko rywale. Motor w piątek przegrał u siebie z Piastem Gliwice aż 1:4. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Kolorowe flagi w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Kolorowe flagi w centrum Lublina

Wczoraj (9.05), w Dniu Europy, centrum Lublina rozbłysło kolorami ponad stu niezwykłych flag. To kulminacja projektu European Flags. RE:UNION, który wpisuje się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i obchody Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Hasło „Zjednoczeni w różnorodności” nabiera tu realnego wymiaru.

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
galeria
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium